Åpningstider: Tirs 09.00 – 16.00 | Ons 09.00 – 17.00 | Tors 09.00 – 16.00
PÅMELDING ÅPNER 21. APRIL 2026
Stian Finsrud - Hovland Entreprenør AS

Effektiv ryddemaskin på Sørlandet

Veidriftsspesialisten Hovland Entreprenør AS på Sørlandet oppgradert nylig maskinparken med to nye, etterlengtede Volvo 160 hjulgravere. Supereffektive multiverktøy, uansett oppgave. Med tømmerklype og en heftig tresaks på EC-Oil-en går også trefelling og tømmerhåndtering langs veien som en lek. – Helt rått utstyr, sier maskinfører og nyslått deleier Stian Finsrud (29) i Hovland Entreprenør AS.

Tekst og foto: Jørn Søderholm

GJØVDAL, ÅMLI: – Det er himla greit til vårt bruk. Vi kjører langs vei, med alt mulig slags utstyr og redskap på. Da er tiltrotatoren uunnværlig. Det går fortere å grave med den også.

Det sier Stian Finsrud fra Åmli i Agder. Han kjører til daglig en av to nye Volvo 160 hjulgraverne hos Hovland Entreprenør AS.

Den kjører de fleste av sine timer og kilometere på asfalt, i ulike typer vedlikeholdsarbeid langs vei.
Du vet sikkert at sørlendinger er sindige folk som sjelden tyr til store ord og fakter.

«Himla greit» uttalt av en sørlending er temmelig sterke ord. Og det er ingen tvil om at en god tiltrotator og et et fjernstyrt hurtigfeste for redskap er viktige hjelpemidler på hjulgraveren i alt den brukes til.

Volvo EW160E med tømmerklype
Hjulgravere i denne størrelsesklassen er de rene universalverktøy for entreprenører over hele landet.
Volvo EW160E med tømmerklype
I veidrift brukes maskinen til et utall oppgaver, og har minimal plass til å flytte seg rundt. Da er tiltrotaten gull verdt.

Tiltrotator gull verdt langs veien

I veidrift brukes maskinen til et utall oppgaver, og har minimal plass til å flytte seg rundt. Da er tiltrotatoren gull verdt.

– Alt mellom himmel og jord. Du skal plukke opp kvist, trær og stein det ene øyeblikket, og skifte en stikkrenne like etterpå. Vi kjører mye grøfting og torvkant langs veien. Vegetasjonsrydding er det mye av, fra rydding av trær i siktsoner til kantklipp. Vi er med på alt av vinter- og sommervedlikehold langs vei, sier Finsrud.

I veidrift brukes maskinen til et utall oppgaver, og har minimal plass til å flytte seg rundt. Da er tiltrotaten gull verdt.
Engcon EC-Oil
Tiltrotator har for mange blitt en selvfølge, spesielt på hjulgravere. EC-Oil og tilsvarende fjernlåsingssystemer hos andre produsenter er nå i ferd med å få fotfeste for alvor.

Hjulgravere i denne størrelsesklassen er de rene universalverktøy for entreprenører over hele landet. Tiltrotator har for mange blitt en selvfølge, spesielt på hjulgravere. EC-Oil er nå i ferd med å få fotfeste for alvor.

– Det er så himla kjapt i hverdagen. Når du skal bytte mellom tømmerkloa, grøfteskuffa og tresaksa, så gjør du det på 15 sekunder med et par trykk på en knapp. Det samme gjelder når man skal laste ut stein eller kjøre med tresaksa. Da er det akkurat like kjapt å ta av tiltrotatoren for å ikke overbelaste den. Og etterpå er det like kjapt å huke den på igjen. Man slipper å hoppe ut og inn og koble slanger av og på, sier han.

Stian Finsrud - Hovland Entreprenør AS
Stian Finsrud fra Åmli i Agder. Han kjører til daglig en av to nye Volvo 160 hjulgraverne hos Hovland Entreprenør AS.

Presis Vegdrift AS er Hovland Entreprenør AS´største kunde. Hovland Entreprenør AS er UE for Presis Veidrift i Agder og Rogaland.

I tillegg leverer Hovland Entreprenør AS ulike typer grunnarbeid til store og små prosjekter lokalt og regionalt på Sørlandet, og i noen tilfeller også på Østlandet og Vestlandet.

Hovland Entreprenør AS

Hovland Entreprenør AS har kontoradresse på Staubø ved Arendal. Selskapet ble stiftet i 2013 av Arve Hovland, som i dag er daglig leder og største eier.

Traktorer i kantklipp - Hovland Entreprenør AS
Hovland Entreprenør AS er UE for Presis Veidrift i Agder og Rogaland.

Våren 2023 ble Stian Finsrud med som deleier i Hovland Entreprenør AS. Selskapet har 11 ansatte. Maskinparken består i tillegg til de to nye Volvo 160-ene blant anne av en flåte store traktorer, som egner seg godt til vedlikehold på vei både sommer og vinter.

Stian Finsrud selv har kjørt maskin så lenge han kan huske.

– Ja, er man født og oppvokst i en entreprenørbedrift, så blir det sånn. Jeg har vært med på denne typen arbeid siden jeg kunne gå sånn noenlunde, humrer han.

Hans første møte med Engcon er av atskillig nyere dato. Den nye Volvo 160-en med Engcon tiltrotator og EC-Oil fjernstyrt redskapsfeste er faktisk den første maskinen han kjører med Engcon.

– Jeg hadde ikke kjørt med Engcon før vi tok ut denne maskinen. Jeg har vært med lenge i dette faget. Jeg har aldri hatt noe sterkt personlig forhold til merker på verken maskin eller redskap. Jeg har kjørt maskiner med alt mulig rart hengende frampå der. Man lærer mye av det, sier han.

– Men så kom denne maskinen, med Engcon tiltrotator og EC-Oil både over og under tilten. Hvordan har den overgangen vært?

– Det har vært veldig greit etter at jeg ble kjent med systemet, sier han.

Minner igjen om at «greit» er et sterkere uttrykk på Sørlandet enn de fleste andre steder i Norge…

Naturstein og tømmer

– Det var daglig leder Arve som sto for den avgjørelsen. Vi har en åttetonner med det samme oppsettet med Engcon og EC-Oil. Det fungerer veldig greit på den også. Vi har blant annet sett at det er nyttig på grunnarbeid med natursteinsmurer. Der skal man både bytte redskap ofte. Nytten av tiltrotator og klype slår til for fullt når man skal håndtere stein og tømmer i alle mulige vinkler og på steder det er vanskelig å komme til, sier han.

Samtidig med de to hjulgraverne kjøpte Hovland Entreprenør AS et redskap som ikke akkurat er et dagligdags syn på norske hjulgravere: En TMK 400 hydraulisk tresaks. Den ser ut som noe rett ut av en Mad Max-film, men er i realiteten et særdeles nyttig hjelpemiddel i rydding av trær.

– Den er heftig! Vi bruker den til å rydde trær i siktsoner og veiens frie rom, som det heter. I stedet for å løpe rundt med motorsag kan vi kjøre rundt og klippe trærne ned med denne. Trærne legger vi langs veien. Med klypa er det enkelt laste det på en transport.

– Hva greier du å ta med den?

TMK tresaks

– Den klipper trær opp til 40 centimeter. Noen trær går det litt tyngre med. Spesielt trær full av sevje på våren og sommeren. Andre trær klipipes bare rett av. Det er helt rått å kjøre med, sier han.

Saksa har også et innebygget magasin, som gjør det mulig å klippe med seg flere mindre trær om gangen, og legge dem fra seg i samlet haug.
Når saksa er i bruk, da tas tiltrotatoren av. Akkurat som ved graving i grov stein, pigging og annet hardt arbeid. Det er både for å beskytte tilten mot overbelastning, men også for å gjøre maskinen bedre i stand til å håndtere vekten i treklipping.

TMK 400 tresaks - klipper trær opptil 40 cm
En TMK 400 hydraulisk tresaks ser ut som noe fra en Mad Max-film, men er i realiteten et særdeles nyttig hjelpemiddel i rydding av trær. Den kutter…
TMK 400 tresaks - klipper trær opptil 40 cm
…og bærer med seg trær i voksne dimensjoner.
Både på bakkeplan og i høyden

– Saksa er stor og tung i utgangspunktet. Når man klipper ned og løfter unna store trær, så blir det stor belastning på stikkesylinderen. Det merker man spesielt godt på store trær fulle av sevje. De er blytunge! Da er det greit å ta av tilten for å spare vekt, sier han.

TMK tresaksa er også utstyrt med EC-Oil feste. Det gjør at saksa låses fast på stikka og kobler til hydraulikken i én og samme operasjon. Her må Stian imidlertid en kjapp tur ut av hytta for å koble en el-kontakt til og fra når saksa skal av og på.

Stian Finsrud er stolt over maskinen med et godt og effektivt oppsett. Han er enda stoltere over å være en del av en entreprenørbedrift i sterk vekst, der samfunnsnyttige oppgaver i grunnarbeid og veivedlikehold står i kø. Han gleder seg hver dag til å dra på jobb, med et utstyrsoppsett som gjør den sterke og smidige hjulgraveren til en formidabel ryddemaskin.

Hjulgraver feller tre langs vei
Hjulgravere i denne størrelsesklassen er de rene universalverktøy for entreprenører over hele landet.

Engcon på Vei og Anlegg 2024

Om noe av dette blir å se på på Vei og Anlegg til våren? Ja, det kan du stole på! Både hos Volvo Maskin og hos Engcon.

– Så klart. Det er bransjens «go-to-sted» for å oppdatere seg på det siste i anleggsmaskiner og utstyr. Og selvfølgelig en viktig sosial arena, der vi møter mange hyggelige og kunnskapsrike mennesker.

Det sier Morten Fjeld-Nielsen i Engcon Norge.

Han kan allerede nå opplyse at Engcon vil ha med seg flere «snurrer» fra den nye Generasjon 3, og et par nyheter på det øvrige redskapsprogrammet.

Bente Austad

Medlemsansvarlig og Prosjektleder

Maskingrossisternes Forening

Ønsker du å bli utstiller
på Vei og anlegg 2027?

Ta gjerne kontakt for en uforpliktende samtale.